Megalakult a "Banat - Triplex Confinium" Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (BTC EGTC). A magyarországi (Bács-Kiskun és Csongrád megyei), romániai (Temes megyei) és szerbiai (vajdasági) települések, községek és társulásaik tagságával létrejött szervezet célja a határokon átnyúló együttműködési lehetőségek kihasználása.

A tradicionálisan soknemzetiségű hármashatár (Triplex Confinium) régió polgármesterei még egy 2008. novemberében, a romániai Zsombolyán megrendezett konferencián tűzték ki célul, hogy kapcsolataik továbbfejlesztése érdekében EGTC-t hoznak létre. Az egy éves előkészítő munka gyümölcse érett be mára azzal, hogy 74 önkormányzati vezető ünnepélyesen aláírta a Csoportosulás földrajzi kiterjedését, prioritásait és működési struktúráját rögzítő dokumentumokat. Az előkészítő munka során – a „szolgáltató állam” jegyében – a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) Kisebbség- és Nemzetpolitikai Szakállamtitkársága, valamint az Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány (EÖKiK) vezetői és munkatársai jelentős szakmai háttértámogatást nyújtottak.

A mórahalmi Aranyszöm Rendezvényházban megtartott alakuló ülés résztvevői deklarálták, hogy a fejlesztésorientált (nemzetiségi és pártpolitikai hovatartozástól független) együttműködésük célja az elmúlt évtizedekben perifériára szorult határtérségek dinamizálása, versenyképességének növelése. A prioritások meghatározása során a közös adottságokból és fejlődést gátló akadályokból indultak ki. Így a BTC EGTC elsősorban az agrárinnováció, a megújuló energiaforrások kiaknázása, az infrastruktúra, valamint az oktatás-képzés területein kíván fejlesztési stratégiákat kidolgozni és – elsősorban uniós forrásokra történő pályázatokkal – megvalósítani.

Az alapítók a szervezet elnök-igazgatójának Nógrádi Zoltánt (Mórahalom polgármesterét), helyetteseinek Kaba Gábort (Zsombolya polgármesterét), Nyilas Mihályt (Magyarkanizsa polgármesterét) és Marosvári Attilát (Makó alpolgármesterét) választották meg. Rajtuk kívül bekerült a vezetőségbe Groza Danut (Nagyszentmiklós polgármestere) és Szente Károly (Madaras polgármestere) is. A felügyelőbizottság elnöke Roman Petru (Deta polgármestere), tagjai pedig Maczkó József (Kelebia polgármestere) és Szegvári Ernőné (Kiszombor polgármestere) lettek.

Az önálló jogi személyiséggel rendelkező BTC EGTC – Mórahalom székhellyel történő – bejegyzéséhez a három ország illetékes állami hatóságainak jóváhagyása is szükséges. A pozitív elbírálás – a hármashatár-térség fejlődésének előmozdítása mellett – különösen előremutató lépést jelenthet Szerbia uniós csatlakozása szempontjából. Az EU Régiók Bizottságának nyilvántartása szerint eddig nyolc (ebből kettő magyar-szlovák) EGTC bejegyzése történt meg. A „Banat – Triplex Confinium” lehet Európa első olyan EGTC-je, melynek egy nem uniós tagállambeli (szerbiai) tagjai is vannak.