Végére ért az Európai Területi Társulásokat szabályozó Európai Uniós Rendelet felülvizsgálata

Több éves tárgyalási folyamat záródott le 2013. december 20-án, amikor az Európai Unió Hivatalos Lapjában kihirdetésre került az Európai Parlament és a Tanács 1302/2013/EU Rendelete az európai területi együttműködési csoportosulásról szóló 1082/2006/EK rendeletnek a csoportosulások létrehozásának és működésének egyértelművé tétele, egyszerűsítése és javítása tekintetében történő módosításáról.

Magyarország mindvégig aktívan részt vett a Rendelet felülvizsgálati folyamatában, amely Hazánk EU-s elnöksége idején kezdődött meg. Sikerként könyvelhetjük el, hogy a Bizottság számos olyan módosítást épített be a Rendelet szövegébe, melyeket mi vetettünk fel. Köszönhető ez annak is, hogy Magyarország élen jár az ETT-k számát illetően az EU-ban, így tapasztalatainkra és véleményünkre nagyban építettek a felülvizsgálat során.

A Rendelet módosítása az egyszerűsítés és átláthatóság jegyében történt, a könnyebb alkalmazhatóságot szem előtt tartva. Ennek következtében az új Rendelet előírja, hogy a továbbiakban az ETT-re vonatkozó minden fontosabb szabályt egységesen az Egyezménynek kell tartalmaznia. A tagállami jóváhagyó hatóságnak ugyan továbbra is meg kell küldeni az Egyezményt és az Alapszabályt is, de a vizsgálat csak az Egyezményre terjed ki.

A jóváhagyó hatóságoknak az eljárás lefolytatására nyitva álló határideje három hónapról hat hónapra hosszabbodott, azonban kiküszöbölendő azt a negatív gyakorlatot, hogy a hatóságok gyakran nem vagy csak késedelmesen bírálták el a jóváhagyási kérelmeket, a módosítások bevezették a hallgatólag jóváhagyás intézményét. Ennek értelmében, ha egy jóváhagyó hatóság a rendelkezésre álló hat hónap alatt nem reagál a kérelemre, akkor azt automatikusan jóváhagyottnak kell tekinteni.

Egyszerűsödtek a már működő ETT-hez való csatlakozás szabályai is. Amennyiben egy olyan ország jogalanya az új csatakozó tag, amely már egyszer jóváhagyta az Egyezményt, csak neki kell jóváhagyni a csatlakozás miatti egyezmény-módosítást, nem pedig az összes résztvevő tagállamnak. Ha azonban új tagállamból csatlakozik a tag, akkor minden tagállamnak jóvá kell hagynia az egyezmény-módosítást. Magyarország szempontjából is fontos változás, hogy egyszerűsödtek a harmadik államok ETT-ben való részvételére vonatkozó rendelkezések is. Ezentúl ugyanis egy tagállam és egy harmadik ország vagy azok jogalanyai között is lehet ETT-t alapítani, nincs szükség tehát két Uniós tagállam részvételére. Az együttműködéseknek továbbá jogalapot nyújthat az is, ha a harmadik ország ratifikálja a Madridi Keretegyezményt vagy annak Kiegészítő Jegyzőkönyveit, nem szükséget jogrendjükbe átültetni az ETT szabályozást.

Fontos, hogy a módosított Rendelet nem érinti a már működő ETT-ket vagy azokat, amelyeknek a jóváhagyási eljárása 2013. december 22. előtt megkezdődött, azonban az e dátum után alakuló ETT-kre már a megváltozott előírásokat kell alkalmazni.

A tagállamok 2014. június 22-ig kell, hogy megalkossák a Rendelethez fűződő végrehajtási jogszabályaikat. Jelenleg folyik annak vizsgálata, hogy a magyar jogszabályok módosítására szükség van-e.

Fontos kiemelni, hogy december 22-étől már az új ETT szabályok szerint szükséges az egyezmény és alapszabály elkészítése és benyújtása a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium részére.

A módosított jogszabály az alábbi linken érhető el.