Az Open Days „Európai régiók és városok hete” rendezvénysorozat 2012-ben 10. alkalommal került megrendezésre Brüsszelben, az Európai Bizottság és a Régiók Bizottsága közös szervezésében. A résztvevők helyi, regionális, nemzeti és európai szintű politikai döntéshozók, szakemberek mintegy 5000-en, 33 ország képviseletében jelentek meg.
Az Európai Területi Együttműködési Programokhoz kapcsolódó szemináriumok
A francia, osztrák, román és finn előadók bemutatták, hogy hazájukban milyen intézményi megoldások születtek a Határon Átnyúló Együttműködési Programok menedzselésére, milyen problémákkal találkoztak, és hogyan tudják a megfelelő koordinációt biztosítani más európai és nemzeti programokkal.
Az előadók, az INTERACT és az Európai Bizottság képviseletében gyakorlati szempontok szerint ismertették az eszközöket, így például Szokolai Zsolt, Terület- és Városfejlesztési Politikák programigazgatásért felelős igazgatója (Európai Bizottság Regionális politikáért felelős Főigazgatóság, DG REGIO) az Integrált Területi Beruházás (ITI) kapcsán kitért arra is, hogy ennek megvalósításában az Európai Területi Társulások nagy szerepet játszhatnak.
Az Európai Területi Társulásokkal kapcsolatos tapasztalatcsere, és az intézmény jövője
Az Európai Területi Társulás (ETT, EGTC) konferenciát Herwig Van Staa, a tiroli régió elnöke, vezette. A felszólalók között voltak francia és portugál ETT-k vezetői, az Európai Bizottság és Parlament képviselői és Ocskay Gyula, a CESCI igazgatója. Kiemelt témaként jelent meg az EGTC Rendelet felülvizsgálat, melynek célja, hogy a jövőben megkönnyítse a már 16 ország részvételével megalapított 31 Európai Területi Társulás működését és a továbbiak alakulását is egyszerűbbé tegye a maximum 6 hónapos jóváhagyási idő és az egyablakos ügyintézés bevezetésével, valamint a 3. országok egyszerűsített együttműködési lehetőségével. A Bizottság fontos és aktív szerepet szán a jövőben az ETT-knek a regionális politikában.
Az európai bizottsági tisztviselő, Dirk Peters vezette előadás célja az volt, hogy bemutassa milyen, a Kohéziós Politikán kívüli programokban tudnak részt venni az Európai Területi Társulások, mint pályázók. Bemutatásra került a „Youth in action” program, melynek fő prioritása a pályakezdők munkavállalásának megkönnyítése és a fiatalok gyakorlati képzésének elősegítése. A következő pályázati kiírás a jövő évben várható, maximum 100.000 euró elnyerhető összeggel. ETT-k és civil szervezetek pályázatait is várják. Dimitri Corpakis az Európai Bizottság Kutatás Fejlesztésért Felelős Főigazgatóságától az „Innováció területi dimenziója c. előadásában a Horizont 2020 keretprogramot ismertette, melyben 80 milliárd euró áll rendelkezésre a kutatásfejlesztéssel, innovációval kapcsolatos projektekre. A pályázatokat kiválósági alapon fogják elbírálni, és főszabály szerint az ETT-k abban az esetben nyújthatnak be pályázatot, ha legalább három ország résztvevőit tömörítik.
A Közösségvezérelt Helyi Fejlesztés (CLLD), mint a vidékfejlesztés bevált, és a regionális politika új eszköze
Az előadás több nemzetközi példán keresztül hívta fel a figyelmet arra, hogy a Helyi Akciócsoportokat (HACS) tömörítő nemzeti és európai hálózatoknak milyen fontos szerepük van az egységes, átfogó, fenntartható Helyi Fejlesztési Stratégiák kialakításában.
Mindkét előadás a regionális politikában 2014-től bevezetésre kerülő CLLD-t mutatta be különböző aspektusból. Az első előadás finn felszólalója a korai tervezést, míg a görög előadó a helyi igények megismerésének és összehangolásának jelentőségét emelte ki. Az utolsó szeminárium a Helyi Akciócsoportok és a hatóságok közötti megfelelő munkamegosztást hangsúlyozta a Helyi Fejlesztési Stratégiák megalkotása terén. Európában jelenleg 3000 HACS működik, Magyarországon 92 db. Arra, hogy a helyi fejlesztési stratégiák kivitelezésébe hogyan lehetne az Európai Területi Társulásokat is bevonni, illetve, hogy határon átnyúló CLLD megvalósításában az ETT-k részt vehetnek-e majd, a jelenlévő Mezőgazdasági Főigazgatóság (DG AGRI) és a Regionális Politikáért Felelős Főigazgatóság (DG REGIO) képviselői sem tudtak felelni, de kiemelték, hogy a kérdés tisztázása jelenleg folyamatban van a két Főigazgatóság között.