A polgármesterek és régió elnökök sürgették az EU törvényhozóit, hogy egyszerűsítsék az állampolgárok hozzáférhetőségének szabályait a határon átívelő infrastruktúrákhoz és közszolgáltatásokhoz. A Régiók Bizottságának brüsszeli plenáris ülésén a kulcsfontosságú jogi eszköz, az Európai Területi Társulás (EGTC) fejlesztésének módozatait dolgozták ki. Elindították továbbá a hatóságok azon platformját, mely létrehozza és működteti a hasonló határon átívelő testületeket.
A régiók és városok közötti közvetlen együttműködés konkrét előnyökkel jár az állampolgárok számára, így például élvezhetik a közös közellátásokat és szolgáltatásokat a határmenti területeken. Az Európai Területi Társulás egy olyan EU eszköz, jogi keret, mely minimalizálja a bürokráciát a határon átívelő projektek esetében. Az Európai jog egy egyedi rendelete, melyet 2006-ban, a Régiók Bizottságának intenzív kampánya után hoztak létre. Azóta 16 határmenti térség hozott létre EGTC-ket, kapcsolatot teremtve több mint 320 hatóság között Európa szerte, emellett számos együttműködés létrehozása van még folyamatban. Az Európai Bizottság még nyár előtt javaslatot fog beterjeszteni az EU Parlament és a Tanács elé a jelenlegi keretszabály áttekintésének céljából, mely javaslat a folyamatok további egyszerűsítésére vonatkozó lehetőségeket is tartalmazni fogja.
Mercedes Bresso, a Régiók Bizottságának elnöke, aki a témában 2008-ban összeállított egy jelentést, kiemelte: „A regionális és helyi hatóságoknak hatékony eszközökre van szükségük, hogy eredményeket tudjanak közvetíteni állampolgáraik felé. A nemzeti határoknak nem kellene többé kérdésként felmerülniük, amikor szomszédos régiók közösen akarnak kórházat, vagy munkaügyi központot üzemeltetni. Az Európai Területi Társulás leegyszerűsítette a hasonló projektek napi kezelését, de néhány probléma továbbra is fennáll. Ma felvázoltuk, hogy ezek hogyan oldhatóak meg. Bár a labda most más EU intézmények térfelén van, a Régiók Bizottság továbbra is elkötelezett, hogy együttműködjön a szükséges fejlesztések kidolgozásában.”
Alberto Núńez Feijóo (EPP), a spanyol Galicia tartomány elnöke, aki összeállította a Régiók Bizottságának azt a saját kezdeményezésű véleményét, melyet a mai napon elfogadtak, így nyilatkozott: „ Az EGTC melyet az én régióm és Norte de Portugal közösen hozott létre egy kiváló keret a határon átívelő projektek számára. Ugyanakkor pár év elteltével, és más EGTC-kel való tapasztalatcserét követően már jó áttekintésünk van a hiányosságokról is. Az EGTC rendelet néhány része meglehetősen homályos, az EU intézményeknek pontosabb útmutatással kell szolgálniuk a regionális és helyi hatóságok számára.”
A Régiók Bizottságának javaslata a meglévő EGTC-kel történő széleskörű konzultáción alapul, bevonva a regionális és helyi hatóságokat, csakúgy, mint egyéb részes feleket. A régiók Bizottsága által felvetett egyik kulcskérdés a koordináció hiánya, mely jellemezte az elmúlt öt évet. Ez darabos nemzeti végrehajtási intézkedéseket eredményezett, melyek nem feltétlenül álltak egymással összhangban. A Régiók Bizottságának álláspontja ezért sürgeti az EU intézmények pontosabb útmutatásának kidolgozását arról, hogy hogyan lehet a nemzeti jogba az EGTC elképzelést átültetni. Másik akadályt jelent, hogy a jóváhagyó hatóságok gyakran sokat időznek az EGTC létrehozására irányuló kérések elbírálásával, ennek időtartamát a Régiók Bizottsága csökkenteni szeretné.
Ellentmondásos módon néhány EGTC problémásnak jelezte az EU támogatások megpályázását. Néha a hatóságok nem ismerik el multinacionális jellegüket, és a projekteket a miatt utasítják el, mert nem elegendő a résztvevő állampolgárok száma, vagy tisztázatlan a jogi státuszuk. A Régiók Bizottsága ezért sürgeti, hogy az EGTC koncepcióról az adminisztráció minden szintjén, beleértve az EU Bizottságot is, több információ álljon rendelkezésre. A Régiók Bizottsága újra felhívja a figyelmet specifikus EU támogatási programok létrehozására a szárnyaikat most bontogató EGTC-k támogatásának érdekében.
A javaslat nyomon követése és a gyakorlati tapasztalatok Brüsszel felé történő becsatornázásának érdekében a Régiók bizottsága elindította az EGTC platformot, melyet a magyar soros EU elnökséget képviselő Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára is támogatott. A franciaországi Lille-ben és Brüsszelben bemutatott elképzelés szerint ez az új szerv kapcsolatot teremt minden szakértő és részes fél között. A platform munkáját a Régiók Bizottságának Területi Kohézióért felelős Bizottságának (COTER) elnöke, jelenleg Mechel Delabarre (PES), a francia Dunkirk városának polgármestere, és a West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d’Opale EGTC elnöke koordinálja majd.